تبلیغات
نانو تكنولوژی - نانو در دانشگاه
چهارشنبه 30 دی 1388

نانو در دانشگاه

   نوشته شده توسط: اریا رحمانی    


تعریف رشته و مقطع مربوطه

نام رشته: نانوتكنولوژی پزشكی                مقطع: كارشناسی ارشد (M.S.)

نام رشته به زبان انگلیسی: Medical Nanotechnology

تعریف رشته:

نانوتكنولوژی عبارت است از تحقیق و توسعه فناوری در سطح اتم و مولكول‌ها در اندازه‌هایی در حدود 100-1 نانومتر جهت دستیابی به درك اساسی از پدیده‌ها و مواد در سطح نانو و ساخت و استفاده از ساختارها و وسایل و سیستم‌هایی كه دارای ویژگیها و عملكرد جدید به دلیل داشتن اندازه‌های كوچك می‌باشند.

در بخشی از نانوتكنولوژی كه تحت عنوان نانوتكنولوژی مرطوب نامیده می‌شود به مطالعه و بررسی سیستم‌های زیست محیطی در مقیاس نانومتری پرداخته می‌شود. نانوتكنولوژی پزشكی در این بخش قرار دارد. این شاخه از علم وابسته به چندین رشته از جمله فیزیك، مهندسی شیمی، زیست شناسی و... می‌باشد. در حقیقت نانوتكنولوژی پزشكی فكن بكارگیری تدابیر نانوتكنولوژی در حیطه پزشكی است كه در آن در حیطه سلامت به موضوعاتی نظیر سیستم‌های نوین دارورسانی، داروهای هوشمند، روشهای تشخیص بیماریها، معرفی محصولات و تجهیزات جدید پزشكی نظیر نانوروباتها و بافت‌های مصنوعی پرداخته می‌شود كه هدف آن بهبود كیفیت زندگی از طریق ایجاد تحولات جدی و عظیم در بخش بهداشت و درمان است.

2- تاریخچه:

تاریخچه مختصر این رشته در دنیا:

بخش اعظم مراكز مهم نانوتكنولوژی در سراسر جهان در چند سال اخیر (از سال 2001) تأسیس شده است. تعدادی از دانشگاههای آمریكا، اروپا، استرالیا و ژاپن با همكاری برخی مراكز تحقیقاتی، دوره‌های تحصیلی نانوتكنولوژی ارائه نموده‌اند. هدف اولیه این مراكز، تحقیق و توسعه در زمینه علوم و فناونری نانو می‌باشد. بعضی از این مراكز تحقیقاتی از برنامه‌های آموزشی دانشگاههای مرتبط با خود حمایت می‌كنند. اسامی دانشگاههایی كه دارای دوره لیسانس و فوق‌لیسانس در زمینه نانوتكنولوژی هستند در جدول زیر آمده است:

ردیف

كشور

دانشگاه

ردیف

كشور

دانشگاه

1

آمریكا

Washington

12

آمریكا

North Carolina

2

آمریكا

Southern California

13

استرالیا

Queensland

3

آمریكا

Rice

14

آمریكا

Caltech

4

آمریكا

Penn state

15

استرالیا

Griffith

5

آمریكا

Notre Dame

16

دانمارك

Copenhagen

6

استرالیا

Newsouth wales

17

آلمان

ULM

7

انگلستان

Newcastle

18

انگلستان

Cranfield

8

آمریكا

MIT

19

انگلستان

Birmingham

9

آمریكا

Harvard

20

آمریكا

Virginia Common Wealth University

10

آمریكا

Clemson

21

آمریكا

Cornell

11

استرالیا

Flinders

 

 

 

 

تاریخچه مختصر این رشته در ایران:

در ایران رشته نانوتكنولوژی پزشكی در هیچ دانشگاهی وجود ندارد.

3- ارزشها و باورها :(Values)

اگر سلامت را بعنوان كالایی استراتژیك و در معنی تخصصی آن در راستای «انسان سالم محور توسعه» مدنظر قرار دهیم، دسترسی به این هدف جز از طریق افزایش كیفیت زندگی و پیدا كردن راه حلهایی برای معضلات حوزه سلامت میسر نیست. نانوتكنولوژی پزشكی توانمندیهایی را برای جامعه بشری به همراه دارد كه با استفاده از ان می‌توان ضمن غلبه بر مشكلاتی نظیر درمان بیماریهای صعب العلاج و یا امكان تشخیص و درمان سریعتر و دقیقتر در برخی موارد با هزینه كمتر، با معرفی سیستم های نوین دارورسانی و نسل جدید داروهای هوشمند، تجهیزات و روشهای جدید و یا جایگزین، كیفیت زندگی انسان را بهبود بخشد. بعلاوه در مقوله دانش و فن آوری، توانمندی هر ملت در زمان كنونی به قدرت آن كشور در دستیابی و توسعه علوم و فنون نوین می‌باشد. با عنایت به موارد فوق فلسفه برنامه این رشته به اهمیت توجه به نیازهای انسانی بطور عام و نیز آشنایی و پیشرفت در حوزه نانوتكنولوژی پزشكی بطور خاص بر می‌گردد. با تكیه بر ارزشهای والای انسانی و اسلامی و امكانات بالقوه و بالفعل موجود، ضرورت برنامه ریزی و حركت برای تربیت توسعه نیروی انسانی متخصص در حوزه نانوتكنولوژی روشن و بدیهی بنظر می‌رسد.

4- رسالت برنامه آموزشی در تربیت نیروی انسانی :(Mission)

رسالت این رشته عبارت است از تربیت دانش آموختگانی است كه بتوانند در ابعاد آموزشی، پژوهشی، خدماتی، مشاوره‌ای و صنعتی، باتوجه به كاربردها و تحولاتی كه نانوتكنولوژی در حوزه علوم پزشكی ایجاد كرده است، انجام وظیفه نمایند. روند سریع و روزافزون توجه به این علم و فن‌آوری كه با شاخص‌هایی نظیر میزان سرمایه گذاری در حوزه آموزش و پژوهش و صنعت خود را نشان می‌دهد، حكایت از برون دادهایی دارد كه كیفیت زندگی انسان را دچار تغییر و تحول جدی خواهد نمود. در این راستا، دانشگاهها و مراكز آموزش بعنوان متولیان تربیت و آموزش نیروی انسانی موردنیاز در حوزه‌های مختلف مدیریتی، اجرایی و خدمات بهداشت و درمان وظیفه دارند كه با راه‌اندازی و توسعه دوره‌های موردنیاز این علم نسبت به تأمین نیروی متخصص اقدام نمایند.

5- چشم انداز رشته :(Vision)

باتوجه به تحولات سریع و شگرفی كه نانوتكنولوژی در حوزه علوم و فنون ایجاد نموده است، در حوزه‌های مختلف آموزش، پژوهش، خدمات، صنعت و تولید نیازمند نیروهای آموزش دیده و متخصص در رده‌های مختلف می‌باشیم. با پیش بینی اینكه بیش از نیمی از داروهای مورد استفاده در دنیا طی ده سال آینده متأثر از نانوتكنولوژی خواهند بود و روشهای جدید، سریع و در عین حال كارآ و از نظر اقتصادی قابل توجیه در تشخیص و درمان بیماری‌ها در حال معرفی شدن می‌باشند، و نیز با عنایت به اینكه انسان «سالم» محور توسعه پایدار می‌باشد، ضرورت آشنایی و استفاده از توانمندی‌های دانش «نانو» اجتناب ناپذیر است. پیش بینی می‌شود كه ما نیازمند متخصصینی هستیم كه در سطوح مختلف حوزه های آموزشی، پژوهشی، تولیدی و خدماتی قادر باشند كه همراه با پیشرفتهای نانوتكنولوژی، ضمن امكان استفاده از این توانمندی‌ها در ارائه خدمات موردنیاز جامعه، فرآیندهای صنعتی و تولیدی محصولات نانوتكنولوژی نظیر تحقیق و توسعه (R & D) و بعنوان مدیران، كارشناسان و مشاوران خطوط تولیدی محصولات مورد استفاده در بخش بهداشت و درمان انجام وظیفه نمایند. در چشم انداز بیست ساله كشور توجه و پرداختن به فن‌آوری‌های برتر از جمله نانوتكنولوژی مورد توجه قرار گرفته است كه در این راستا موضوع در برنامه توسعه پنجم كشور لحاظ شده است.

6- اهداف كلی :(Aims)

هدف كلی از تدوین و اجرای برنامه «نانوتكنولوژی پزشكی» تأمین و تربیت دانش آموختگانی است كه متناسب با مقطع رشته بتوانند در حوزه‌های مختلف تولید و صنعت، پژوهش و توسعه، ارائه خدمات و نیز آموزش و توسعه نیروی انسانی متخصص مرتبط با بهداشت و درمان مفید و مؤثر باشند. این اهداف به ترتیب عبارتند از:

1- تربیت دانش آموختگان جهت تأمین نیروهای لازم جهت آموزش، تحقیق و ارتقاء سطح پژوهش در زمینه نانوتكنولوژی پزشكی در دانشگاهها و مؤسسات تحقیقاتی وابسته.

2- تأمین نیروی متخصص برای كار در كارخانجات و مؤسسات تولیدی جهت تولید فراورده‌های نانو.

3- تربیت نیروی انسانی متخصص جهت ظرفیت سازی برای انتقال دانش فنی نانو پزشكی.

4- تربیت نیروی انسانی متخصص جهت ارتقاء سطح سلامت با بكارگیری فن‌آوری نانو در پزشكی.

7. نقش دانش آموختگان در برنامه آموزشی :(Role definition)

نقش دانش آموختگان این رشته شامل، نقش آموزشی، پژوهشی، خدماتی و مشاوره‌ای و تولیدی می‌باشد.

8. وظایف حرفه‌ای دانش آموختگان :(Task Analysis)

نقش آموزشی:

در فعالیتهای آموزشی كه عمدتاً شامل همكاری در اجرای برنامه های آموزشی خواهد بود، این افراد باتوجه به آموزشهایی كه دیده‌اند قادر خواهند بود تا نیاز آموزشی دانشگاهها و مؤسسات علمی – تحقیقاتی را در زمینه تأمین هیأت علمی لازم در زمینه نانوفناوری تأمین نمایند. همچنین در مواردی نظیر آموزشهای عملی و برگزاری كلاسها و كارگاهها نیز شركت خواهند كرد.

نقش پژوهشی:

در فعالیت‌های پژوهشی كه عمدتاً شامل همكاری و فعالیت دانش آموختگان این رشته در مراكز تحقیقاتی و نیز بخش‌های تحقیق و توسعه مراكز مختلف پژوهشی و تولیدی خواهد بود، از جمله طراحی پروژه‌های تحقیقاتی و فعالیتهای اجرایی در خصوص دستیابی به اهداف پژوهشی در سطح آزمایشگاهی، طراحی روشهای تشخیص بیماری، معرفی محصولات جدید دارویی – بهداشتی با استفاده از فناوری و محصولات نانو در بخش مواد و یا بهبود متدها و محصولات موجود در حوزه سلامت با استفاده از قابلیت‌های فناوری و علوم نانو.

نقش خدماتی:

در حوزه وظیفه دانش آموختگان برای ارائه خدمت نظیر استفاده از امكانات و تجهیزات و محصولات معرفی شده جدید فناوری نانو و یا شركتهای دارویی عملیات اجرایی در خطوط تولیدی محصولات نانو بیشتر دانش آموختگان طوری آموزش خواهد یافت تا از توانایی، توانمندی و ظرفیت كافی در حوزه مهارت آموزی بهره مند شوند.

نقش تولیدی:

بعد از مرحله تحقیق و پژوهش این افراد قادر خواهند بود از طریق ارتباط با صنعت و پشتوانه‌های مالی و امكانات آن به تولید محصولات نانوپزشكی بپردازند.

9- استراتژی‌های كلی برنامه:

آموزش و برنامه ریزی درسی باتوجه به جدید بودن این دانش در دنیا، ضرورت همكاری بین رشته‌ای (Multidiscipliniary) و تعاملات بین‌المللی، با مشاركت فعال دانشجو و استفاده از امكانات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری موجود در مراكز مختلف بویژه استفاده فعال از اساتید و مدرسین بصورت حضوری و یا استفاده از سیستم‌هایی نظیر e-learning صورت می‌گیرد. با عنایت به اهمیت نانو تكنولوژی و استراتژیك بودن آن در حوزه بهداشت و درمان، تنظیم و برنامه ریزی آموزش بر مبنای پرداختی واقعی و جامعه نگر و problem oriented صورت خواهد گرفت. ایجاد پیوستگی در برنامه‌های آموزشی، به نحوی كه همكاری‌های بین رشته‌ای طوری ساماندهی شود تا integration مؤثر و مفید با محوریت اهداف تبیین شده كه پرداختن به حوزه سلامت و بهداشت درمان باشد در آن به روشنی وجود داشته باشد.

در این سیستم باتوجه به زمینه‌ها و آمادگی های قبلی، دانشجو ضمن حضور فعال برای استفاده از امكانات موجود نرم افزاری و سخت افزاری، باید بصورت برنامه ریزی شده و با بهره گیری از اساتید و متخصصین داخل و خارج از كشور به سمت اهداف تبیین شده راهنمایی گردد تا خود بتواند نسبت به تعریف صورت مسئله و راه حلهای متصور با بهره گیری از دانش «نانو» اقدام نماید.

10- شرایط و نحوه پذیرش:

دارندگان مدارك كارشناسی در هریك از رشته های زیر:

مهندسی پلیمر، مهندسی شیمی (كلیه گرایشها)، مهندسی مواد (كلیه گرایشها)، مهندسی برق – مهندسی پزشكی – بیوالكتریك، فیزیك (محض و كاربردی)، شیمی (محض و كاربردی)، مهندسی پزشكی، رادیولوژی، اعضای مصنوعی، علوم تغذیه، علوم آزمایشگاهی، زیست شناسی (كلیه گرایشها)، زیست شناسی سلولی و مولكولی، بهداشت محیط، بهداشت حرفه‌ای، تكنولوژی پزشكی هسته‌ای همچنین دارندگان مدارك دكتری حرفه‌ای پزشكی، داروسازی و دندانپزشكی و دكترای پیوسته بیوتكنولوژی نیز می‌توانند در آزمون ورودی این رشته شركت كنند.

 

.

11- رشته های مشابه در داخل كشور:

در مراكز و دانشگاههای زیر رشته نانوتكنولوژی با گرایشهای مختلف ارائه می‌گردد:

- پژوهشكده علوم نانو در پژوهشگاه دانشهای بنیادی (مركز تحقیقات فیزیك نظری و ریاضیات).

- گروه پژوهشی نانو دانشگاه كاشان.

- پژوهشكده نانو مركز تحصیلات تكمیلی زنجان.

- دكترای تخصصی نانوفناوری در گرایشهای نانوالكترونیك، نانوفیزیك، نانو مواد و نانو محاسباتی در دانشگاه صنعتی شریف.

- دكترای تخصصی نانوفناوری در گرایش های مهندسی الكترونیك، مهندسی شیمی، مهندسی مكانیك، مهندسی مواد، فیزیك و شیمی در دانشگاه تهران.

12. سابقه این رشته در خارج كشور:

1) دانشگاه كپنهاگ دانمارك

دانشگاه كپنهاگ دانمارك در سه مقطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دكترا در رشته نانو علوم و نانو تكنولوژی دانشجو می‌پذیرد. اولین دانشجویان این رشته در مقطع لیسانس و فوق لیسانس از سپتامبر سال 2002 به تحصیل مشغول شده‌اند.

از آنجائیكه نانولوژی یك علم چند رشته‌ای است، دانشجویان در سال اول دوره لیسانس با مفاهیم و اصول اولیه علوم شیمی، فیزیك و زیست شناسی آشنا می‌گردند. با اخذ مدرك لیسانس، دانشجو قادر است یا به تحصیل در مقطع بالاتر بپردازد و یا بعنوان یك محقق به مطالعه و تحقیق در زمینه‌های مختلف علم نانوتكنولوژی در مراكز تحقیقاتی صنعتی و یا دانشگاهی بپردازد. علاوه بر این بعلت ماهیت چند رشته‌ای نانوتكنولوژی، فارغ‌التحصیلان مقطع لیسانس می‌توانند به ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس در سایر رشته‌ها از جمله بیوشیمی، بیولوژی انسانی، شیمی، بیوانفورماتیك و فیزیك نیز اقدام كنند.

2) دانشگاه تكنولوژی سیدنی استرالیا

دانشگاه تكنولوژی سیدنی استرالیا در مقطع لیسانس نانوتكنولوژی دانشجو می‌پذیرد. پذیرش دانشجو بصورت تمام وقت و پاره وقت می‌باشد. هدف از راه اندازی این رشته، پرورش محققین حرفه‌ای با مهارت علمی و عملی بالا برای كار در مراكز تحقیقاتی می‌باشد. همچنین فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند در مشاغل تحقیقاتی بسیاری كه در زمینه‌های مختلف نانوتكنولوژی فعال هستند مشغول بكار شوند از جمله ساخت و توسعه سنسورهای شیمیایی و بیولوژیك، ساخت داروهای جدید، ساخت وسایل پزشكی جدید و غیره.

3) دانشكده INANO در دانشكده آرهاس دانمارك

دانشكده INANO ارائه دهنده دوره‌های كارشناسی ارشد و دكترا در علم نانو و نانوتكنولوژی در دانشگاه آرهاس دانمارك می‌باشد. این دانشكده وابسته به مركز چند رشته‌ای علم نانو (INANO) می‌باشد. در حال حاضر این دانشكده 50 دانشجوی دكترا دارد. این دانشكده با دانشكده های علوم (گروه فیزیك و ستاره شناسی، گروه شیمی، گروه زیست شناسی مولكولی و انستیتو علوم زیستی) و دانشكده بهداشت (گروه آناتومی، گروه بیوفیزیك و مؤسسه مطالعات آزمایشات بالینی) همكاری نزدیك دارد.

هدف از تأسیس این دانشكده، تربیت محققین در علم نانو و نانوتكنولوژی برای انجام مطالعات تحقیقاتی در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی صنعتی و دولتی بوده است. هر دانشجوی دكترای این دانشكده برحسب نوع كار تحقیقاتی خود، 2 تا 3 مشاور از دانشكده‌های مختلف و یك شریك صنعتی مرتبط برای تأمین مالی پروژه خود خواهد داشت.

نظر به ماهیت چند رشته‌ای نانوتكنولوژی، دروس ارائه شده این دانشكده در زمینه‌های مختلف فیزیك، شیمی، زیست شناسی، زیست شناسی مولكولی، ریاضی و علوم كامپیوتر می‌باشد. این دانشكده از سپتامبر 2002 اقدام به پذیرش دانشجو نموده است.

13. شرایط موردنیاز برای راه اندازی رشته:

- آزمایشگاه

- لوازم آزمایشگاهی

- بخش های بالینی

- عرصه آموزش عملی

- فضاهای خاص آموزشی

- تجهیزات فنی و رایانه ای

- اساتید موردنیاز و درجه علمی آنها

بطور كلی امكانات و تجهیزات طبق ضوابط شورای گسترش و ارزیابی دانشگاههای علوم پزشكی كشور می‌باشد.

14- موارد دیگر (مانند بورسیه):

باتوجه به ماهیت این رشته در دنیا و نگاه ویژه‌ای كه در كشور همانند بسیاری از كشورهای دنیا به مقوله فن‌آوری نانوتكنولوژی شده است، پیش بینی می‌گردد كه ذینفع‌های (Stakeholder) مختلفی كه كاربرد تخصصی این فناوری را مدنظر خود قرار می‌دهند، امكان بورسیه تعدادی از دانشجویان را مدنظر قرار دهند. در این رابطه طبق سیاست‌هایی كه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در خصوص رشته‌های مشابه عمل می‌نماید، عمل خواهد شد. تفاوت عمده در این خصوص نیاز و علاقه بیشتر به استفاده از فارغ‌التحصیلان این رشته خواهد بود.


 

 

فصل دوم

مشخصات دوره كارشناسی ارشد ناپیوسته رشته

نانوتكنولوژی پزشكی
مشخصات دوره

 

1- طول دوره و شكل نظام:

طول دوره و شكل نظام آموزشی مطابق آیین نامه آموزشی مقطع كارشناسی ارشد ناپیوسته، مصوب شورای عالی برنامه ریزی می‌باشد.

2- واحدهای درسی:

تعداد كل واحدهای این دوره 32 واحد دروس اختصاصی اجباری (core)

4 واحد دروس اختصاصی اختیاری (noncore) و 6 واحد پایان نامه می‌باشد. دانشجو می‌تواند دروس noncore را انتخاب نماید و یا به جای آنها از جدول دروس اختیاری معادل واحدی آنها درسهای دیگری را انتخاب كند. دانشجو موظف است علاوه بر گذراندن واحدهای دوره با تشخیص گروه آموزشی و تائید شورای تحصیلات تكمیلی دانشگاه تعدادی از دروس كمبود یا جبرانی (جدول الف) را حداكثر تا سقف 24 واحد بگذراند.

الف – دروس اختصاصی اجباری (core) 22 واحد

ب – دروس اختصاصی اختیاری (noncore) 4 واحد

ج – پایان نامه: 6 واحد

د – دروس كمبود و جبرانی: 25 واحد

دانشجو موظف است با تشخیص گروه آموزشی و تأیید شورای تحصیلات تكمیلی دانشگاه، تمامی یا تعدادی از دروس كمبود یا جبرانی (جدول الف) را حداكثر تا سقف 24 واحد بگذارند.

·   


آیین‌نامه‌های آموزشی
ساختار سازمانی معاونت
مركز مطالعات و توسعه آموزش
آموزش از راه دور (جدید)
آموزش مداوم اینترنتی (جدید)
سیستم شعاع (جدید)
برنامه های درسی (جدید)
سیستم الكترونیكی اداره آموزش
راهنمای سیستم انتخاب واحد
شعبه بین الملل كیش
دانشكده‌ها‌ی تحت پوشش
تقویم آموزشی (جدید)
هیات ممیزه دانشگاه
جشنواره آموزشی دانشگاه
جوایز آموزشی
آیین نامه نظام جامع جوایز آموزشی
جایزه كشوری ابن سینا
جایزه آموزش پزشكی
جایزه حكیم جرجانی
جایزه اخلاق پزشكی
جایزه پیشكسوتان دانشگاه
جایزه دستیار برتر در آموزش
اسامی برندگان سال 85
نوع جوایز در سال 85
نوع جوایز در سال 86
اسامی برندگان سال 86
اسامی برندگان سال 87
نوع جوایز در سال 88
مركز امور دانشجویان غیر ایرانی
همایش كاربرد elearning در پزشكی
دومین همایش یادگیری الكترونیكی
مركز آموزش جراحی لاپاروسكپی
تماس با معاونت
   

معاونت آموزشی
دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی درمانی تهران


tadalafil tablets
یکشنبه 30 تیر 1398 05:41 ق.ظ
Excellent post. I'm dealing with many of these issues as well..
http://ridkordbud.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 07:40 ق.ظ

You said that wonderfully.
prezzo cialis a buon mercato we use it 50 mg cialis dose cialis pas cher paris we choice cialis uk 200 cialis coupon cialis alternative generic cialis pro cialis patent expiration click now buy cialis brand discount cialis
Cialis prices
شنبه 1 تیر 1398 04:09 ب.ظ

Kudos! An abundance of info!

cialis 50 mg soft tab cialis side effects dangers buy cialis cheap 10 mg calis venta cialis en espaa cialis flussig buy original cialis cialis 20 mg effectiveness cialis et insomni generic cialis 20mg uk
where can i buy cialis over the counter at walmart
جمعه 31 خرداد 1398 11:27 ب.ظ

Thanks a lot! A good amount of advice.

wow cialis tadalafil 100mg cialis generic tadalafil buy cialis prezzo in linea basso where cheapest cialis cialis prices in england cialis 5mg cialis en mexico precio interactions for cialis cialis tadalafil online cialis pas cher paris
http://htencortou.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 07:32 ق.ظ

Very well spoken of course. .
cialis tablets australia weblink price cialis cialis official site cialis price in bangalore acheter du cialis a geneve viagra or cialis cialis professional yohimbe we use it 50 mg cialis dose viagra vs cialis vs levitra buy original cialis
http://loytruslar.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 02:25 ب.ظ

You said it very well..
cialis generic availability canadian cialis viagra vs cialis where do you buy cialis cialis generic click here take cialis cialis tablets for sale legalidad de comprar cialis only best offers cialis use cialis patentablauf in deutschland
Cialis prices
چهارشنبه 29 خرداد 1398 08:33 ب.ظ

Nicely put. Thank you!
cialis coupons cialis y deporte cialis kaufen bankberweisung precios de cialis generico cialis savings card purchase once a day cialis cialis online napol viagra or cialis cialis pas cher paris cialis tablets
http://knowtinslec.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 04:17 ق.ظ

Good stuff. Cheers!
cialis prezzo di mercato cialis manufacturer coupon cialis 5 mg funziona buy cheap cialis in uk pastillas cialis y alcoho are there generic cialis cialis for bph we use it 50 mg cialis dose achat cialis en suisse cialis herbs
http://guiboacom.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 05:33 ق.ظ

This is nicely expressed. .
cialis side effects only best offers cialis use cialis generico postepay order a sample of cialis cialis sicuro in linea cialis 20 mg cost generic cialis at the pharmacy acquisto online cialis how much does a cialis cost generic cialis 20mg uk
when will cialis go generic in us
دوشنبه 27 خرداد 1398 12:16 ق.ظ

You expressed it terrifically!
weblink price cialis cialis 5 mg cialis soft tabs for sale cialis et insomni low cost cialis 20mg cialis side effects cialis 5 mg scheda tecnica comprar cialis 10 espa241a callus rx cialis para comprar
buy viagra an cialis online
یکشنبه 26 خرداد 1398 10:07 ق.ظ

Perfectly spoken certainly! .
sialis cialis purchasing cialis for sale cialis 30 day trial coupon cialis official site tarif cialis france buy brand cialis cheap cialis reviews only here cialis pills miglior cialis generico
http://joitbetre.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 08:25 ب.ظ

Incredible loads of excellent material!
price cialis wal mart pharmacy cialis 05 buy cialis uk no prescription cialis professional yohimbe pastillas cialis y alcoho warnings for cialis cialis kaufen cialis coupons printable non 5 mg cialis generici cost of cialis cvs
http://ramtere.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 06:19 ق.ظ

Nicely spoken indeed! .
compare prices cialis uk cialis para que sirve wow cialis tadalafil 100mg cialis prices cialis super kamagra we like it safe cheap cialis cialis 30 day trial coupon we like it cialis soft gel enter site very cheap cialis how to buy cialis online usa
Cialis canada
جمعه 24 خرداد 1398 04:14 ب.ظ

You said it well.
cialis generico in farmacia bulk cialis cialis super acti cialis prezzo al pubblico canada discount drugs cialis cialis y deporte cialis tadalafil online prices for cialis 50mg cialis tadalafil online cialis coupons printable
Generic cialis
پنجشنبه 23 خرداد 1398 12:02 ب.ظ

Terrific information. Thanks a lot.
cialis savings card american pharmacy cialis cialis price in bangalore cialis generika how does cialis work cialis efficacit cialis savings card cialis manufacturer coupon only now cialis 20 mg cialis coupons
cialisvie.com
دوشنبه 20 خرداد 1398 10:46 ب.ظ

Kudos. Quite a lot of knowledge!

we like it cialis price buy name brand cialis on line when can i take another cialis cialis italia gratis cialis therapie cialis coupons printable 40 mg cialis what if i take look here cialis cheap canada cialis coupons usa cialis online
cialisvie.com
یکشنبه 19 خرداد 1398 05:04 ب.ظ

You actually stated this effectively!
cialis patentablauf in deutschland buy original cialis rezeptfrei cialis apotheke look here cialis order on line we like it cialis soft gel cialis daily dose generic cialis 20mg prix en pharmacie cialis uk price cialis per pill cialis generique
cialisvie.com
شنبه 18 خرداد 1398 11:26 ق.ظ

Regards! I enjoy it.
purchase once a day cialis online cialis cialis tadalafil online tadalafil 20mg click here to buy cialis cialis in sconto cialis 20 mg effectiveness buy online cialis 5mg cialis lowest price generic cialis levitra
http://canadianpharmacyes.com/
شنبه 24 فروردین 1398 05:46 ق.ظ

Very well expressed genuinely. .
canadian rx world pharmacy buy viagrow candida viagra canada viagra canadian government approved pharmacies trusted pharmacy canada prescriptions from canada without drugs for sale online canadian pharmacy cialis canadian online pharmacy
Cialis pills
جمعه 16 آذر 1397 11:58 ق.ظ

Reliable forum posts. Thank you.
when will generic cialis be available we choice cialis pfizer india cialis therapie cialis patentablauf in deutschland generic cialis tadalafil prix de cialis tadalafil 20mg cialis 200 dollar savings card cialis wir preise buy cialis cheap 10 mg
buy cialis pills
پنجشنبه 15 آذر 1397 04:47 ب.ظ

You explained this wonderfully!
non 5 mg cialis generici cialis for sale in europa cialis australia org click here to buy cialis cost of cialis per pill cialis herbs cialis cuantos mg hay cialis for sale in europa cialis daily reviews cialis generique
buy cialis online cheap
چهارشنبه 14 آذر 1397 08:57 ب.ظ

Seriously loads of terrific information.
cialis cipla best buy import cialis when can i take another cialis tadalafilo generic cialis pill online cialis purchasing low dose cialis blood pressure cialis venta a domicilio import cialis cialis baratos compran uk
Generic cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 06:59 ق.ظ

Incredible all kinds of superb information!
cialis 50 mg soft tab generic cialis 20mg uk cialis generika cialis 20mg cialis 20 mg cialis kaufen cialis therapie generic cialis 20mg tablets click now cialis from canada rezeptfrei cialis apotheke
Cialis pills
سه شنبه 13 آذر 1397 07:40 ب.ظ

Thanks a lot. Helpful information.
canadian drugs generic cialis warnings for cialis price cialis per pill cialis 20mg prix en pharmacie cialis daily reviews cialis generico online cialis 5mg prix generic cialis at the pharmacy dosagem ideal cialis prescription doctor cialis
Buy generic cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 08:32 ق.ظ

Amazing knowledge. Appreciate it.
cialis generico postepay where cheapest cialis costo in farmacia cialis cialis dosage generic cialis with dapoxetine cialis savings card cialis pills price each cialis flussig only best offers 100mg cialis generic cialis levitra
Buy generic cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 08:35 ب.ظ

Kudos, Useful information.
opinioni cialis generico tadalafil wow look it cialis mexico purchase once a day cialis rezeptfrei cialis apotheke achat cialis en itali cialis professional yohimbe cipla cialis online low dose cialis blood pressure we choice cialis uk
buy cheap cialis in canada
دوشنبه 12 آذر 1397 08:11 ق.ظ

Fantastic postings. Thanks a lot.
dosagem ideal cialis get cheap cialis buy generic cialis link for you cialis price cialis official site cialis 20 mg cialis 5 mg funziona cialis 20 mg best price we recommend cialis best buy free generic cialis
Cialis pills
یکشنبه 11 آذر 1397 08:06 ب.ظ

Awesome stuff, Many thanks!
cialis price thailand price cialis per pill click now buy cialis brand cialis patent expiration buy brand cialis cheap cialis patentablauf in deutschland only best offers 100mg cialis cialis tadalafil online cialis online holland cialis for sale south africa
buy cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 07:40 ق.ظ

Nicely put. Many thanks!
cialis tadalafil online cialis 200 dollar savings card cialis prices overnight cialis tadalafil buy name brand cialis on line cialis 20 mg cialis name brand cheap cialis per paypa cialis y deporte prices for cialis 50mg
buy cialis online cheap
شنبه 10 آذر 1397 08:26 ب.ظ

Thanks a lot! I value it!
cialis coupons cialis 20 mg best price cialis generico postepay cialis purchasing tadalafilo cialis generique cialis authentique suisse venta cialis en espaa cialis 5 effetti collaterali cialis alternative
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30