تبلیغات
نانو تكنولوژی - تعریف ساده از نانو
دوشنبه 28 دی 1388

تعریف ساده از نانو

   نوشته شده توسط: اریا رحمانی    

نانو تکنولوژی مطالعه ذرات در مقیاس اتمی برای کنترل آنهاست. هدف اصلی اکثر تحقیقات نانو تکنولوژی شکل‌ دهی ترکیبات جدید یا ایجاد تغییراتی در مواد موجود است. نانو تکنولوژی در الکترونیک ، زیست ‌شناسی ، ژنتیک ، هوانوردی و حتی در مطالعات انرژی بکار برده می‌شود.

تصویر
در نیم قرن گذشته شاهد حضور حدود پنج فناوری عمده بودیم، که باعث پیشرفتهای عظیم اقتصادی در کشورهای سرمایه گذار و ایجاد فاصله شدید بین کشورهای جهان شد. متأسفانه در کشور ما بدلیل فقدان جرات علمی و عدم تصمیم گیری بموقع ، به این فرصتها پس از گذشت سالیان طلائی آن بها داده می‌شد که البته سودی هم برای ما به ارمغان نمی آورد، همچون فنآوری الکترونیک و کامپیوتر در دو سه دهه گذشته که امروزه علیرغم توانائی دانشگاهی و داشتن تجهیزات آن ، هیچگونه حضور تجاری در بازارهای چند صد میلیاردی آن نداریم. فناوری نانو جدیدترین این فرصتهاست، که کشور ما باید برای حضور یا عدم حضور در آن خیلی سریع تصمیم خود را اتخاذ کند.

علم و فناوری نانو (نانو علم و نانو تکنولوژی) توانائی بدست گرفتن کنترل ماده در ابعاد نانومتری (ملکولی) و بهره برداری از خواص و پدیده‌های این بعد در مواد ، ابزارها و سیستمهای نوین است. این تعریف ساده خود در برگیرنده معانی زیادی است. به عنوان مثال فناوری نانو با طبیعت فرا رشته‌ای خود ، در آینده در برگیرنده همه فناوریهای امروزین خواهد بود و به جای رقابت با فن آوریهای موجود ، مسیر رشد آنها را در دست گرفته و آنها را بصورت «یک حرف از علم» یکپارچه خواهد کرد.

میلیونها سال است که در طبیعت ساختارهای بسیار پیچیده با ظرافت نانومتری (ملکولی) _مثل یک درخت یا یک میکروب_ ساخته می‌شود.

علم بشری اینک در آستانه چنگ اندازی به این عرصه است، تا ساختارهائی بی‌نظیر بسازد که در طبیعت نیز یافت نمی‌شوند. فناوری نانو کاربردهای را به منصه ظهور می‌رساند که بشر از انجام آن به کلی عاجز بوده است و پیامدهائی را در جامعه بر جا می‌گذارد که بشر تصور آنها را هم نکرده است.تصویر
به عنوان مثال:


 • ساخت مواد بسیار سبک و محکم برای مصارف مرسوم یا نو
 • ورشکستگی صنایع قدیمی همچون فولاد با ورود تجاری مواد نو
 • کاهش یافتن شدید تقاضا برای سوختهای فسیلی
 • همه گیر شدن ابر کامپیوترهای بسیار قوی ، کوچک و کم مصرف
 • سلاحهای سبکتر ، کوچکتر ، هوشمندتر ، دور بردتر ، ارزانتر و نامرئی‌تر برای رادار
 • شناسائی فوری کلیه خصوصیات ژنتیکی و اخلاقی و استعدادهای ابتلا به بیماری
 • ارسال دقیق دارو به آدرسهای مورد نظر در بدن و افزایش طول عمر
 • از بین بردن کامل عوامل خطرناک جنگ شیمیائی و میکروبی
 • از بین بردن کامل ناچیزترین آلاینده‌های شهری و صنعتی
 • سطوح و لباسهای همیشه تمیز و هوشمند
 • تولید انبوه مواد و ابزارهائی که تا قبل از این عملی و اقتصادی نبوده‌اند
 • و بسیاری از موارد غیر قابل پیش بینی دیگر!

  دکترDrexler در همایش جهانی نظام علمی در زمینه نانوتکنولوژی اظهار کرده است: "در جهان اطلاعات ، تکنولوژیهای دیجیتالی کپی‌ برداری را سریع ، ارزان ، کامل و عاری از هزینه‌بری یا پیچیدگی محتوایی نموده‌اند. حال اگر همین وضعیت در جهان ماده اتفاق بیافتد چه می‌شود. هزینه تولید یک تن ‌تری بیت تراشه‌های RAM تقریبا "معادل با هزینه بری ناشی از تولید همان مقدار فولاد می‌شود".

  دکترSmalley رئیس هیئت تحقیقاتی دانشگاه رایس و کاشف Buckyballs می‌گوید: "نانوتکنولوژی روند زیانبار ناشی از انقلاب صنعتی را معکوس خواهد کرد". در مقدمه مقاله نانوتکنولوژی که توسط آقایان Peterson و Pergamit در سال 1993 نگاشته شده چنین آمده است: "تصور کنید قادرید با نوشیدن دارو که در آب میوه مورد علاقه‌تان حل شده است سرطان را معالجه کنید. یک ابر کامپیوتر را که به اندازه یک سلول انسان است در نظر بگیرید. یک سفینه فضایی 4 نفره که به دور مدار زمین می‌گردد با هزینه‌ای در حدود یک خودروی خانوادگی تجسم کنید".

  موارد فوق، فقط تعداد محدودی از محصولات انتظار رفته از نانوتکنولوژی هستند. انسان در معرض یک انقلاب اجتماعی تسریع شده و قدرتمند است که ناشی از علم نانوتکنولوژی است. در آینده نزدیک گروهی از دانشمندان قادر به ساخت اولین آدم آهنی با مقیاس نانومتری می‌گردند که قادر به همانند سازی است. طی چند سال با تولید پنج میلیارد تریلیون نانو روبات ، تقریبا" تمامی فرآیندهای صنعتی و نیروی کار کنونی از رده خارج خواهند شد.

  کالاهای مصرفی به وفور یافت‌شده ، ارزان ، شیک و با دوام خواهند شد. دارو یک جهش سریع و کوانتومی را به جلو تجربه خواهد نمود. سفرهای فضایی و همانندسازی امن و مقرون به صرفه خواهند شد. به این دلایل و دلائلی دیگر ، سبکهای زندگی روزمره در جهان بطور زیربنایی متحول خواهد شد و الگوی رفتاری انسانها تحت‌الشعاع این روند قرار خواهد گرفت.

سه فناوری تسخیر کننده

از طرفی شاید بتوان گفت تسخیر کنندگان علم و فناوری آینده در سه گروه فناوری اطلاعات ، نانو فناوری و زیست فناوری خلاصه می‌شوند. قرارگیری مقادیر و حجم زیادی از اطلاعات در فضائی کوچک از ابعاد همگرایی نانو فناوری و فناوری اطلاعات می‌باشد، از طرفی در زیست فناوری و یا به عبارتی برای زیست شناسان قرار گیری حجم زیادی از اطلاعات در یک فضای بسیار کوچک موضوعی بسیار آشنا می‌باشد.

در کوچکترین سلول انسانی همه اطلاعات مربوط به یک موجود زنده از قبیل رنگ مو ، رشد استخوان و عصبها وجود دارد. حتی در قسمت بسیار کوچکی از سلول به نام DNA که شامل حدودا پنجاه اتم می‌باشد، همه این اطلاعات ذخیره می‌گردد (نه تنها سطح یا به عبارتی تعداد اتمها بلکه نحوه قرار گرفتن این زنجیره‌ها در ذخیره سازی اطلاعات زیستی اهمیت دارد). شاید یکی از علل همگرائی این فناوری و فناوری اطلاعات وجود همین مسائل مشترک این سه فناوری است.تصویر
ابزارهای جدید برای کارهای ظریف

اگر شما از دانشمندان علوم سطح بپرسید که چه پیشرفتهای عمده دستگاهی باعث شده‌اند تا نانوتکنولوژی در خطوط مقدم تحقیقات علوم فیزیکی قرار گیرد، تقریبا" همه آنها به داستان میکروسکوپ پروب اسکن‌کننده SPM (Scanning probe microscope) SPM: در SPM یک پروب نانوسکوپی در ارتفاع ثابتی بر بالای بستری از اتمها حفظ می‌شود. این فاصله می‌تواند آنقدر کم باشد که الکترونهای اتمهای تیرک و سطح باهم تعامل داشته باشند. این تعاملات می‌تواند آنقدر قوی باشد، که اتمها از جا کنده شده و به جای دیگری بروند) اشاره می‌کنند. علیرغم تازه واردگی به عرصه تحلیل دستگاهی ، استفاده از میکروسکوپی تونل ‌زنی اسکن‌کننده STM ، (Scanning tunneling microscope) STM : وسیله‌ای برای تهیه تصویر از اتمهای روی سطوح مواد ، که نقش مهمی در درک توپوگرافی و خواص الکتریکی مواد و رفتار قطعات میکرو الکترونیکی دارند.

STM بر خلاف یک میکروسکوپ نوری ، برای تهیه تصویر نیروهای الکتریکی را با یک پروب نازک‌ شده به حد تیزی یک اتم آشکار می‌کند. پروب سطح را جاروب کرده ، بی‌نظمیهای الکتریکی حاصل از پوسته‌های الکترونی یا ابر الکترونی پیرامون اتمها را به کمک یک کامپیوتر به تصویر مبدل می‌کند. به دلیل یک اثر مکانیک کوانتومی موسوم به «تونل‌زنی» ، الکترونها می‌توانند بسادگی از تیرک به سطح و بالعکس بجهند. درجه وضوح تصاویر در حدود nm1 یا کمتر است. از STM می‌توان برای جابجایی تک به تک اتمها و تهیه نقشه‌های پر وضوح از سطوح مادی استفاده کرد) ، میکروسکوپی نیروی اتمی (AFM) و دیگر تکنیکهای مشتق‌ شده از این دو مورد اصلی در بسیاری از آزمایشگاهها ، به دلیل حجم زیاد اطلاعاتی که از مقیاس نانومتر بدست می‌دهند، متداول و حتی گریز ناپذیر شده است.

ریچارد فاینمن طی یک سخنرانی در همایش جامعه فیزیک آمریکا در 1959 در مؤسسه تکنولوژی کالیفرنیا که بعد در آنجا استاد فیزیک شد، ایده‌هایی بنیادی در زمینه کوچک ‌سازی نوشتجات ، مدارها و ماشینها ایراد کرد: " آنچه من می‌خواهم به شما بگویم ، مسئله دستکاری و کنترل اشیاء در مقیاس کوچک است. تردیدی وجود ندارد که در نوک یک سوزن آنقدر جا هست که بتوان تمام دایرة ‌‌المعارف بریتانیکا را جا داد."

فاینمن برای به تفکر واداشتن محققین و تأکید نمودن بر عقیده‌اش مبنی بر امکان فیزیکی چنین معجزه‌ای ، جایزه‌هایی 1000 دلاری برای اولین افرادی که به اهداف مشخص شده‌ای در کوچک ‌سازی کتابها و موتورهای الکتریکی دست یابند تعیین کرد. فاینمن تأکید کرد: "من در حال خلق ضد جاذبه نیستم که به فرض روزی اگر قوانین (فیزیک) آنچه ما می‌پنداریم، نبودند عملی شود. من صحبت از چیزی می‌کنم اگر قوانین آنچه ما می‌پنداریم باشند، عملی خواهد بود. ما به آن دست پیدا نکرده‌ایم چون خیلی ساده هنوز در صدد انجام آن نبوده‌ایم."

نانوتکنولوژی از کجا آمده است؟

برای اولین بار ریچارد فاینمن برنده جایزه نوبل فیزیک پتانسیل نانو علم را در یک سخنرانی تکان‌ دهنده با نام "درپایین اتاقهای زیادی وجود دارد"، مطرح کرد. فاینمن اصرار داشت، که دانشمندان ساخت وسائلی را ، که برای کار در مقیاس اتمی لازم است، شروع کنند. این موضوع مسکوت ماند، تا اینکه اریک درکسلر (دانشجوی تحصیلات تکمیلیMIT) ندای فاینمن را شنید و یک قالب ‌کاری برای مطالعه "وسایلی که توانایی حرکت دادن اشیاء مولکولی و مکان آنها را با دقت اتمی دارند" ایجاد کرد، که در سپتامبر 1981 در مقاله‌ای با نام "پروتئین راهی برای تولید انبوه مولکولی ایجاد می‌کند" آن را ارائه داد.

درکسلر آن را با کتابی بنام "موتورهای خلقت" دنبال کرد و توسعه مفهوم نانو تکنولوژی را همانند یک کوشش علمی ادامه داد. اولین نشانه‌های ثبت ‌شده از این مفهوم نانو تکنولوژی تغییر مکان دادن اشیا مولکولی ، در سال 1989 بود، موقعی که دانشمندی در مرکز تحقیقات آلمادن IBM اتمهای منفرد گزنون را روی صفحه نیکل حرکت داد، تا نام IBM را روی سطح نیکل نقش کند.

وضعیت جهانی نانوتکنولوژی

از فناوری نانو به عنوان "رنسانس فناوری" و "روان کننده جریان سرمایه گذاری" یاد می‌شود. ورود محصولات متکی بر این فناوری جهشی بس عظیم در رفاه و کیفیت زندگی و توانائیهای دفاعی و زیست محیطی به همراه خواهد داشت و موجب بروز جابجائیهای بزرگ اقتصادی خواهد شد. هم اکنون بخشهای دولتی و خصوصی کشورهای مختلف جهان شامل ژاپن ، آمریکا ، اتحادیه اروپا ، چین ، هند ، تایوان ، کره جنوبی ، استرالیا ، اسرائیل و روسیه در رقابتی تنگاتنگ بر سر کسب پیشتازی جهانی در لااقل یک حوزه از این فناوری به سر می‌برند.

هم اکنون روی هم رفته حدود 30 کشور دنیا در زمینه فناوری نانو دارای "برنامه ملی" یا درحال تدوین آن هستند، وطی پنچ سال گذشته بودجه تحقیق و توسعه در امر فناوری نانو را به 3.5 برابر افزایش داده‌اند. کشورهای ژاپن و آمریکا نیز فناوری نانو را اولین اولویت کشور خود در زمینه فناوری اعلام کرده اند.

تفاوت بین نانو علم و نانو تکنولوژی چیست؟

نانو علم صرفا" تحقیق است، ولی نانو تکنولوژی کاربرد تحقیقات برای حل مسائل و ساخت مواد جدید است.

آیا نانو تکنولوژی خیالی‌تر از علم است؟

از موقعی که اولین مقاله در دهه گذشته منتشر شد، از نانو تکنولوژی همانند چوبدست سحر آمیزی برای ساخت کودکان طراح تا ماشینهای تولید اکسیژن برای استعمار کره مریخ ، تصور می‌شد. هیجانات از واقعیات جلوتر بود، اما پیشرفت واقعی با مسائلی پیش‌ پا افتاده شروع شد. چند سال پیش محققین در دانشگاههای کالیفرنیا، رایس وMIT موفق به ساخت نانوذراتی شدند، که به دانشمندان کمک می‌کردند. تعدادی از اساتید این دانشگاهها شرکتهایی تأسیس کردند، که وسایل موردنیاز برای تحقیقات مقیاس نانو را می‌ساختند. اکنون آنها به شدت دنبال حفاظت کارهایشان از طریق ثبت اختراع هستند، تا زمینه تولید فرآیندهایشان را فراهم کنند. کاربردهای علمی نانو علم هنوز کم است. اما مقداری از تولیدات اولیه اکنون وارد بازار می‌شوند.

کارهای علمی انجام ‌شده بوسیله نانو تکنولوژی چیست؟

بیشترین کار علمی روی ایجاد تغییراتی در مواد شیمیایی یا نقشه‌ برداری از ترکیبات زیستی ، مانند DNA و سلولهای سرطانی است. بعضی از اولین محصولات تجاری، بهبود تولیدات شیمیایی کنونی یا روشهای پزشکی است.

مباحث مرتبط با عنوان 


|


canadian pharmacies online prescriptions
جمعه 28 دی 1397 03:19 ق.ظ
Your style is really unique in comparison to other folks I've read
stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess
I will just book mark this blog.
buy cialis online without a prescription
پنجشنبه 15 آذر 1397 10:36 ب.ظ

Seriously plenty of superb material.
cialis generique 5 mg cialis rckenschmerzen cialis qualitat online prescriptions cialis enter site very cheap cialis we recommend cialis best buy cialis online nederland no prescription cialis cheap cialis 100 mg 30 tablet cialis tadalafil
buy cialis germany
پنجشنبه 15 آذر 1397 03:06 ق.ظ

With thanks, Ample info!

buying cialis in colombia cialis bula cialis generico milano trusted tabled cialis softabs cialis coupons comprar cialis navarr warnings for cialis cialis 5 mg scheda tecnica cialis generico milano cialis therapie
Cialis canada
چهارشنبه 14 آذر 1397 10:01 ق.ظ

Thank you. I enjoy this!
look here cialis cheap canada order generic cialis online generic cialis tadalafil cialis coupon cialis dose 30mg only best offers cialis use cialis rezeptfrei click now buy cialis brand cialis venta a domicilio sublingual cialis online
Cialis generic
سه شنبه 13 آذر 1397 10:30 ب.ظ

Amazing content, Appreciate it.
cialis daily new zealand cialis cipla best buy cialis 10mg prix pharmaci generic cialis 20mg uk only best offers cialis use cialis for sale buy online cialis 5mg cialis flussig cialis ahumada generic cialis tadalafil
buy cialis online us pharmacy
سه شنبه 13 آذر 1397 11:39 ق.ظ

Fantastic info. With thanks.
preis cialis 20mg schweiz dose size of cialis precios de cialis generico cialis daily reviews click now buy cialis brand cialis per paypa cialis tablets australia only here cialis pills we like it cialis soft gel cialis coupons printable
buy cialis online best price
سه شنبه 13 آذر 1397 12:00 ق.ظ

Thank you! I value this.
acquisto online cialis cialis mit grapefruitsaft buy cialis cialis vs viagra free generic cialis cialis online napol tadalafil cialis price thailand when will generic cialis be available cipla cialis online
Generic cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 11:07 ق.ظ

You said it adequately..
generic cialis review uk precios cialis peru cialis professional yohimbe cialis uk 40 mg cialis what if i take cialis purchasing prescription doctor cialis cialis for sale ou acheter du cialis pas cher viagra cialis levitra
Cialis generic
یکشنبه 11 آذر 1397 11:31 ب.ظ

Thanks a lot. Plenty of write ups!

cialis professional from usa cialis diario compra i recommend cialis generico rezeptfrei cialis apotheke look here cialis cheap canada cialis australia org we use it 50 mg cialis dose sialis tadalafil 20mg ou trouver cialis sur le net
buy cialis online cheap
یکشنبه 11 آذر 1397 10:24 ق.ظ

Cheers. Wonderful information!
cialis coupons brand cialis nl click here cialis daily uk cialis generic availability cialis venta a domicilio cialis great britain overnight cialis tadalafil venta de cialis canada cialis qualitat cialis et insomni
buy generic cialis online
شنبه 10 آذر 1397 11:40 ب.ظ

Lovely postings, With thanks!
bulk cialis cialis authentique suisse the best site cialis tablets discount cialis generic cialis 20mg tablets achat cialis en itali tadalafil tablets cialis cuantos mg hay buy name brand cialis on line cialis cuantos mg hay
Cialis canada
شنبه 10 آذر 1397 10:26 ق.ظ

Seriously a good deal of beneficial material!
cialis tablets how to purchase cialis on line cialis coupon cialis for sale south africa we choice cialis uk cialis prices in england cialis bula cialis rckenschmerzen cialis 5 mg funziona buy online cialis 5mg
Generic cialis
جمعه 9 آذر 1397 11:06 ب.ظ

Regards. Very good information!
cialis preise schweiz tadalafil tablets cialis rezeptfrei online cialis cialis official site safe site to buy cialis online cialis efficacit cialis side effects cialis 5 mg cialis tablets
Cialis pills
جمعه 9 آذر 1397 12:04 ق.ظ

You actually said it terrifically!
if a woman takes a mans cialis cipla cialis online warnings for cialis cialis 20mg preis cf buy cialis online legal click here take cialis cialis generico in farmacia buying cialis overnight 200 cialis coupon cialis super acti
Cialis online
پنجشنبه 8 آذر 1397 12:44 ب.ظ

Great facts. Many thanks.
cialis generisches kanada low dose cialis blood pressure safe site to buy cialis online cialis usa cost cialis 20 mg effectiveness venta cialis en espaa link for you cialis price buy cialis cheap 10 mg cialis with 2 days delivery price cialis per pill
Buy generic cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 12:15 ق.ظ

Thanks a lot, Terrific information!
brand cialis generic cialis 5mg buy name brand cialis on line venta de cialis canada look here cialis cheap canada tadalafil 10 mg cialis y deporte click here take cialis cialis official site prezzo di cialis in bulgaria
buy tadalafil pills
چهارشنبه 7 آذر 1397 12:02 ب.ظ

Thank you. I enjoy it.
prezzo di cialis in bulgaria canadian cialis cialis generique viagra vs cialis vs levitra cialis ahumada viagra vs cialis vs levitra cialis 50 mg soft tab cialis alternative achat cialis en europe cialis online
buy cialis online no prescription
دوشنبه 9 مهر 1397 09:13 ب.ظ

You expressed it wonderfully.
cialis uk next day cialis with 2 days delivery enter site natural cialis ou trouver cialis sur le net generic cialis pro cialis generico en mexico cialis kaufen cialis prices cialis cipla best buy online prescriptions cialis
canadian pharmacies shipping to usa
یکشنبه 1 مهر 1397 05:43 ب.ظ

Amazing postings. With thanks!
canadian medications buy vistagra usa canadian pharmacy online 24 canadian pharmacy viagra brand northwest pharmacies online canadian pharmaceuticals stocks online pharmacy canadian pharmaceuticals companies northwest pharmacies canada online pharmacies surrey
http://cialisvi.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 05:11 ب.ظ

With thanks, An abundance of facts.

prices on cialis 10 mg wow cialis tadalafil 100mg cialis generico in farmacia how does cialis work interactions for cialis we recommend cialis info get cheap cialis generic cialis in vietnam trusted tabled cialis softabs tadalafil 20 mg
Cialis online
سه شنبه 23 مرداد 1397 01:59 ق.ظ

You have made the point!
generic cialis at the pharmacy cipla cialis online cialis patent expiration cialis dosage cialis taglich cialis billig cialis 50 mg soft tab cialis pills boards cialis great britain we recommend cheapest cialis
Viagra kaufen
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 08:26 ق.ظ

Many thanks, I appreciate this.
purchase viagra online uk buy viagra pfizer cheap sildenafil tablets viagra side effects buy viagra nz price on viagra buy pfizer viagra uk pharmacy viagra buy viagra cheap prices get viagra prescription online
Cialis pills
شنبه 18 فروردین 1397 05:42 ب.ظ

Superb information. Kudos.
price cialis wal mart pharmacy tadalafil tablets canadian drugs generic cialis buy online cialis 5mg cialis generico acquistare cialis internet prix cialis once a da cialis generico postepay cialis uk next day cialis kaufen wo
Can Pilates make you look taller?
دوشنبه 16 مرداد 1396 06:22 ق.ظ
I pay a visit daily a few blogs and sites to read articles, except this weblog gives quality based writing.
http://danyellemesiti.weebly.com/blog/arch-pain-flat-feet-running
جمعه 13 مرداد 1396 01:17 ب.ظ
I was suggested this blog by my cousin. I'm not sure whether this
post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty.
You are incredible! Thanks!
Foot Pain
جمعه 13 مرداد 1396 01:06 ب.ظ
Nice blog here! Also your web site so much up very fast!
What host are you the use of? Can I am getting your affiliate hyperlink in your host?

I desire my web site loaded up as quickly as yours lol
Rodrigo
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 02:33 ق.ظ
My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP.

I have always disliked the idea because of the expenses.
But he's tryiong none the less. I've been using Movable-type on a variety of websites for about a year and am anxious about switching to another platform.

I have heard good things about blogengine.net.

Is there a way I can import all my wordpress content into it?

Any kind of help would be really appreciated!
سحر
دوشنبه 18 شهریور 1392 08:52 ب.ظ
وبلاگ خوفی دارین
خیلی بهم کمک کرد.
حسین
دوشنبه 28 دی 1388 08:24 ق.ظ
سلام
وبلاگ خیلی جالبی دارید
maryam
دوشنبه 28 دی 1388 08:22 ق.ظ
سلام خوبی ؟
وبلاگ بسیار خوبی داری
همین طور که تو وبلاگ ها داشتم میگشتم
وبلاگ شما رو دیدیم گفتم یک نظری بدم و
تشکر کنم از شما به خاطر مطالب خوبتون

اگه موافق باشی با هم تبادل لینک کنیم ؟
اگه موافقی منو به عنوان
اجناس شگفت انگیز و ارزان لینک کن
و سپس به سایتم بیا و روی تبادل لینک
کلیک کن و آدرس وبلاگ و عنوانتو بده
تا لینکت توی بزرگترین سایت ایران ثبت
بشه

موفق و پیروز باشید منتظر حضور گرمت
هستم

ادرس ما :

http://ebekhar.com/
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر